Teratozoospermija je pojam koji opisuje i ukazuje na morfološke nedostatke spermija u ejakulatu. Prema novim smjernicama, ako je udio morfološki narušenih spermija veći od 4% tada govorimo o terato formacijama izgleda spermija. Dakle, teratozoospermija se dijagnosticira kada ima manje od 4% morfološki normalnih spermija, a svi ostali parametri su normalni. U prijevodu to znači da 96% spermija u muškaraca s dijagnozom teratozoospermije ima abnormalnu morfologiju (nedostaci glave, vrata ili repa spermija). Ako je udio spermija s povećanom lošom morfologijom prisutan u ejakulatu, tada je i oplodnja bitno smanjena.
Teratozoospermija možemo podijeliti u dvije vrste: a) polimorfna i b) monomorfna
Polimorfna teratozoospermija je kada većina ejakulata sadrži spermije s više od jedne vrste abnormalnosti (npr. globozoospermija i makrozoospermija). Ako pak većina spermija pokazuje samo jednu vrstu abnormalnosti – tada govorimo o monomorfnoj teratozoospermiji. U prosjeku samo jedan od dvadeset muškaraca s dijagnosticiranom teratozoospermijom će uspjeti ostvariti trudnoću s partnericom u vremenskom period od 12 mjeseci. Drugim riječima čak jedan od četiri muškaraca proizvodi spermije s minimalno 90% i više abnormalne morfologije. Vrlo često opisana abnormalna morfologija nije jedini čimbenik ometanja spontane oplodnje i zatrudnjivanja mušakraca već je dio vezanih uzročnika koji za rezultat daju izrazito slabi oplodni potencijal. Simptomi narušene morfologije spermija slični su onima kod muškaraca s dijagnosticiranom oligospermijom ili asthenozoospermijom. Primarni simptom je nemogućnost začeća kroz jednu godinu čestih i nezaštićenih odnosa.
Preporučene pretrage koje valja uraditi nakon dijagnoze teratozoospermije uključuju:
Tijekom procjene morfologije spermija pregledavaju se tri anatomske podjedinice spermija na minimalno 200 spermija: glava, vrat i rep.
Normalnu glavu spermija opisujemo:
Vrat ili srednji dio spermija opisujemo:
Rep ili flagelum spermija opisujemo:
Uzorak smatramo morfološki normalnim ako najmanje 4% spermija ne pokazuje nikakve vizualne nedostatke.
U moguće uzročnike teratozoospermije uključujemo: genetske defekte (npr. monomorfni oblici), neuravnoteženost hormona važnih za spermiogenezu, proširene vene testisa, infekcijska stanja, debljina, nikotin, uživanje droga i alkohola, razne kemijske spojeve i teške metale.
Slika preuzeta sa: https://hr.ze-signon.com/