U literaturi postoji čitav niz studija koje navode pozitivnu povezanost prehrane, životnih navika i osobina kvalitete sjemena.
Neupitno je da prehrana bogata antioksidansima smanjuje udio oštećenja DNA spermija.
Uz režim prehrambenih navika svakako se sugerira promjena loših životnih navika. (nikotin, kofein, hrana bogata mastima i nedovoljno fizičko kretanje).
Glavna osobina elemenata u tragovima i antioksidanasa je održavanje homeostatske regulacije okoliša sjemena svojim sinergističkim učinkom. Razlike u koncentracijama mikroelemenata štite spermije od preuranjene hiperaktivacije, ali i od pokretanja stanične smrti. Esencijalne tvari potrebne za osiguravanje antioksidativnog učinka su: vitamin A, vitamin E, vitamin C, beta karoten i minerali u tragovima.
Dodaci prehrani koji sadrže selen, zink, karnitine, arginine i vitamin B12 pozitivno utječu na broj spermija kao i na njihovu pokretljivost. Esencijalni elementi potrebni za maturaciju i kapacitaciju spermija su K, Ca, Cu i Zn.
Jedan od najčešćih uzroka neplodnosti je narušena funkcija spermija. Visoke količine nezasićenih masnih kiselina u ovojnicama čine spermije izrazito osjetljivima na peroksidaciju lipida.
Pretilost, upale, zagađena okolina i uživanje nikotina negativno su povezani s pravilnom spemriogenezom. Endogeni sustav antioksidanasa posreduje u balansiranju oštećenja i negativnog utjecaja nascentnog kisikovog radikala. U fiziološkim uvjetima sjemena tekućina sadrži antioksidativni učinak koji je kadar neutralizirati ROS. Međutim, visoka koncentracija ROS-a koja je potaknuta upalnim procesima i oskidacijom masnih kiselina, napose u pretilih ljudi, umanjuje antioksidativni mehanizam što rezultira oksidativnim stresom.
Parovi koji nastoje ostvariti začeće često traže učinkovito rješenje pokušavajući odabrati dodatke prehrani koji će im to i omogućiti, pri čemu posebnu pažnju treba posvetiti kliničkim istraživanjima. Naime, upravo provjera učinkovitosti pojedinih nutrijenata i dodataka prehrani kroz klinička istraživanja može pomoći u izgradnji povjerenja.
L-karnitin je derivat esencijalnih aminokiselina lizina i metionina. Zadužen je za transport dugih lanaca masnih kiselina do mitohondrija, u kojima se odvija stanično disanje i oslobađa energija potrebna za funkcije svih stanica, pa tako i spermija. Ova aminokiselina važna je za sve organske sustave koji trebaju dodatne količine energije pa je baš zato važna za pokretljivost spermija. Klinička istraživanja potvrdila su da se pozitivan očekivani učinak ostvaruje unosom 3.000 grama L-karnitina na dan.
Koenzim Q10 djeluje kao antioksidans te također sudjeluje u složenom procesu oslobađanja energije u stanici. Ljudsko tijelo stvara konezim Q10, međutim, starenjem se ta sposobnost smanjuje. Također, unosimo ga i hranom, a najzastupljeniji je u mesu i ribi.
Vitamin C je nutrijent sa snažnim imunomodulatornim djelovanjem koji naš organizam ne može sam proizvesti, pa ga je nužno unositi hranom. Snažan je antioksidans, a između ostalog, pretvara folnu kiselinu u njezin aktivni oblik.
Cink doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji te održavanju normalne razine testosterona u krvi. Uz to je i snažan antioksidans.
Folna kiselina je važna za rast i dijeljenje stanica te za sintezu građevnih jedinica molekule DNK. Važan je čimbenik spermatogeneze.
Vitamin B12 sudjeluje u mnogim procesima u organizmu zajedno s folnom kiselinom, uključujući sintezu građevnih jedinica molekule DNK.
Selen je važan jer doprinosi normalnoj spermatogenezi. Osim toga, ima i antioksidativna svojstva, a sudjeluje i u obrani stanice.
Fruktoza je važan sastojak sjemene tekućine te je neophodna za prehranu spermija.